Aktualności
Działalność nierejestrowana. Biznes bez ryzyka.
03.11.2021
Zanim skończyłam studia
Od zawsze wiedziałam, że muszę pójść na studia, aby potem zdobyć dobrą pracę. No tak. Idziemy na studia, żeby rozwijać swoje pasje, zainteresowania, ale kierujemy się także potrzebami rynku, płacą na danym stanowisku. Tak jak Ty, byłam studentem. Zawsze ciekawa świata, ambitna. Zależało mi na mojej przyszłości i finansowym bezpieczeństwie. Biznes czy działalność nierejestrowana wydawały mi się być zbyt abstrakcyjnymi pojęciami.
Odkąd pamiętam, fascynował mnie świat przedsiębiorców. Stać ich było na to, o czym ja mogłam jedynie pomarzyć. Nie mieli wiedzy teoretycznej o budowie pantofelka, nazwach największych parków krajobrazowych na świecie lub nie pamiętali bohaterów z lektur. Posiadali jednak praktyczną wiedzę o zarządzaniu finansami, stresem, inwestowaniu, negocjacjach, asertywnej komunikacji. Nie mogłam jednak być w ich świecie, na własnej skórze poczuć, jak to jest być przedsiębiorcą. W końcu nie było mnie stać na stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, m. in. składki ZUS. Poza tym nie miałam pewności, co chcę w życiu robić.
Początek drogi zawodowej
Po studiach zdobyłam dobrze płatną pracę w wyuczonym zawodzie. Sytuacja idealna. Jednak w dalszym ciągu wyobrażałam sobie siebie w biznesie, miałam pomysły związane z moimi pasjami. Brakowało mi odwagi, by zacząć działać. Ruszę i jak pozyskam klientów? Za co opłacę obowiązkowe składki? Nie wychowałam się w przedsiębiorczej rodzinie. Nie skończyłam studiów z zarządzania. Miałam zerową wiedzę o prowadzeniu biznesu...
Żeby urozmaicić sobie życie stworzyłam konto na Instagramie. I wiesz co? To był strzał w dziesiątkę! Dlaczego jakieś medium społecznościowe okazało się być dla mnie taką okazją? Trafiłam tam na kobietę, która uświadomiła mi, że od kwietnia 2018 r. została zalegalizowana działalność nierejestrowana, czyli działalność bez rejestracji w tzw. CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Czy słyszałeś o takiej możliwości? Jeśli nie, masz do tego pełne prawo. Jednak takiej wiedzy nie propaguje się w życiu na co dzień. Spieszę zatem z wyjaśnieniem, o co powstaje całe zamieszanie? Oznacza to, że można prowadzić biznes nigdzie tego nie rejestrując, a więc i nie ponosić ryzyka finansowego pod postacią obowiązkowych składek ZUS, nie wypełniać multum dokumentacji, nie myśleć o sposobie opodatkowania. Ogólnie mówiąc, skupiamy się na pomyśle, sprawdzamy czy możemy go zmonetyzować, nazywając się ‘przedsiębiorcami’.
Działalność nierejestrowana - czas START!
Zastanowiłam się, czy spełniam warunki prawne, aby móc prowadzić działalność nierejestrowaną. Niestety nie każdy może sobie pozwolić, aby w ten sposób sprawdzić swój pomysł na biznes. Myślę jednak, że Ty jako student, będziesz mógł sobie na to pozwolić. Gdy ustaliłam, że mam tzw. czystą kartę, zaczęłam działać!
Najpierw ruszyłam z pierwszym pomysłem, który narodził się dopiero po studiach, ale był związany z wiedzą tam zdobytą. Stałam się przedsiębiorcą. Jako przedsiębiorca miałam prawa, ale i obowiązki. Musiałam zadbać o uproszczoną formę księgowania, wszelką dokumentację księgowo – prawną, a także o marketing i sprzedaż. Po godzinach pracy na etacie tworzyłam zaplecze dla swojego biznesu. Działałam jedynie online, bo od zawsze marzyło mi się pracować z każdego miejsca na ziemi. Co tu dużo mówić – uwielbiam podróżować, zależy mi na niezależności. Jako Content Marketing Specialist wiedziałam, jak prowadzić marketing w Internecie, aby był legalny i skuteczny. Do sprzedaży podeszłam nowocześniej niż robi to większość firm, słuchając specjalistów, praktyków, którzy osiągają sukcesy sprzedażowe w swoich biznesach.
Czego nauczyła mnie działalność nierejestrowana o biznesie?
Dziś, dzięki prowadzeniu działalności nierejestrowanej, mam już podstawową wiedzę o tym, jak prowadzić biznes. Wiem, jakie błędy popełniłam, co mogę robić sama, a do jakich zadań potrzebuję pomocy. Prowadząc biznes online samodzielnie, zdobyłam niezbędne kompetencje, dzięki którym w przyszłości będzie mi łatwiej zatrudniać odpowiednich pracowników. Będę bowiem wiedziała, jaka praca ile jest warta, kto działa skutecznie i po prostu zna się na rzeczy. Wiem, że można nauczyć się prowadzenia biznesu poprzez doświadczenie, a brak skończonych kierunkowych studiów nie skreśla moich szans. Kierunek studiów bowiem nie definiuje ani mojego życia, ani Twojego. Mamy nieograniczone możliwości, a wszystko jest kwestią jedynie chęci. Już nigdy nie pomyślę: „Co Ty wiesz o prowadzeniu biznesu?”. Wiem, na jakie przychody mogę liczyć, jak wysokie koszty firma może wygenerować. Nie żyję bajką, nierealnymi wizjami, a twardo stąpam po ziemi.
Poznałam na swojej drodze wielu mądrych przedsiębiorców, specjalistów w swoich dziedzinach. Nie myślę o ograniczeniach, blokadach, jakie towarzyszyły mi wcześniej. Zmieniłam przekonania na wspierające. Stałam się pewniejsza siebie i odważniejsza. Zaczęłam mocniej wierzyć w siebie, pomimo ściągania mnie w dół przez środowisko. Lepiej poznałam siebie, swoje mocne strony. Zrozumiałam, z jakim klientem chcę pracować i w jakim modelu biznesowym. Przychody są ważne, jednak nie mając ryzyka finansowego (jak ma to miejsce w przypadku zarejestrowanej działalności), mamy większą swobodę w uczeniu się biznesu i zrozumieniu, jak chcemy by ten biznes wyglądał i co ma nam dawać.
To wszystko nie zadziałoby się, gdybym nie skorzystała z możliwości, jaką dało nam polskie prawo. Działalność nierejestrowana otworzyła przede mną nowe drzwi zawodowe, ale i otworzyła oczy na wiele aspektów. Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że sprawdziłam swój pierwszy pomysł na biznes. Teraz nadszedł czas, aby zastanowić się na poważnie nad zarejestrowaniem firmy.
Zaproszenie
Czy Tobie także gra w duszy stworzenie własnego biznesu? Odczuwasz część moich emocji? Masz wątpliwości, a jednocześnie myśl o pracy na swoim nieustannie się w Twojej głowie pojawia? Jeśli chcesz sprawdzić samego siebie, zachęcam Cię do wzięcia udziału w moim wykładzie na temat działalności nierejestrowanej organizowanego przez Biuro Karier na Twoim uniwersytecie.
Przedstawię na nim, na czym polega działalność nierejestrowana od strony prawnej: jakie warunki musi spełniać przyszły przedsiębiorca, aby móc taką działalność prowadzić, na czym polega prowadzenie takiej działalności, różnice między działalnością nierejestrowaną, a rejestrowaną. Opiszę księgowe obowiązki: czym jest uproszczona ewidencja sprzedaży, jak i kiedy wystawiać klientom fakturę, przedsiębiorca jako czynny podatnik VAT, podatek dochodowy PIT-36. Wisienką na torcie będą tematy marketingowe i sprzedażowe. Wyjaśnię, jakie wspólne obowiązki posiada przedsiębiorca niezarejestrowany i zarejestrowany, jak docierać do idealnego klienta i sprzedawać, skutecznie i legalnie. Wiedza Tobie przekazana nie będzie suchą teorią, niczym niepopartą. Takiej sama nie uznaję. Wszystko, o czym się dowiesz, wydarzyło się w moim życiu, gdy rozwijałam pierwszą markę osobistą. Wiedza więc będzie poparta praktycznymi wskazówkami, konkretami. Zdradzę także, na czym polegał mój pierwszy pomysł na biznes.
To jak? Dasz sobie szansę spróbować swoich sił w przedsiębiorczym świecie? Masz pomysł na biznes i chcesz go sprawdzić prowadząc działalność nierejestrowaną? Jeśli tak, nie może Cię zabraknąć na moim wykładzie! Serdecznie zapraszam!
Kiedy:
16 listopada godzina 18.00-19.30 MsTeams
zapisy: r.myczka@ukw.edu.pl do 12 listopada
Osoba prowadząca:
Katarzyna Jasieniecka - marketingowiec, szkoleniowiec. Jako marka Pokaż Biznes zajmuje się promowaniem biznesów za pomocą videomarketingu, a także uczy o działalności nierejestrowanej. Jest jej praktykiem, ponieważ samodzielnie rozwijała markę Naturalnie o Lekach. Ponadto pracowała jako Content Marketing Specialist. Jej misją jest zwiększenie przedsiębiorczości w Polsce, a także pomoc przedsiębiorcom w marketingu w social mediach.
Instagram: https://www.instagram.com/pokazbiznes
Facebook: https://www.facebook.com/groups/240076220879664/?ref=share
Agenda spotkania:
1. Prawne aspekty prowadzenia działalności nierejestrowanej: jakie warunki musi spełniać przyszły przedsiębiorca, aby móc taką działalność prowadzić, na czym polega prowadzenie takiej działalności, różnice między działalnością nierejestrowaną a rejestrowaną.
2. Księgowe aspeky prowadzenia działalności nierejestrowanej: czym jest uproszczona ewidencja sprzedaży, jak i kiedy wystawiać klientom fakturę, przedsiębiorca jako czynny podatnik VAT, podatek dochodowy PIT-36.
3. Marketingowe i sprzedażowe aspekty prowadzenia działalności nierejestrowanej: wspólne obowiązki dla przedsiębiorcy niezarejestrowanego i zarejestrowanego.