Aktualności
Rynek pracy w 2021 roku – ile faktycznie zarobisz w branży IT?
09.02.2022
Dowiedz się, jakie wynagrodzenia oferowali pracodawcy specjalistom IT w 2021 roku. Odkryj, jakie specjalizacje zyskały, a jakie straciły. Sprawdź, jak przedstawiały się zarobki w podziale na kategorię, technologię, lokalizację czy poziom doświadczenia.
Raport roczny to publikacja No Fluff Jobs, która powstaje na bazie ofert pracy publikowanych na nofluffjobs.com - portalu ogłoszeniowym IT. Analiza została oparta o 90 994 oferty pracy opublikowane między 1 stycznia a 31 grudnia 2021 r.
Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw, której świadkami byliśmy w 2021 roku, sprawiła, że wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów IT. Podobnie jak rok wcześniej, znów pracodawcy szukali przede wszystkim doświadczonych pracowników (midów i seniorów), by jak najszybciej dołączyć ze swoją firmą do świata „digital”.
Miało to odbicie w ofertach pracy - ich wzrost w ciągu roku był bardzo zauważalny (każdy miesiąc 2021 to 2-3 razy więcej ofert niż w analogicznym okresie w 2020) i owocowało także zwiększoną liczbą wymagań w stosunku do kandydatów.
Na niekorzyść pracodawców przemawiało to, że wielu specjalistów IT w czasie pandemii przewartościowało swoje podejście do życia i reagowało często spontanicznymi odejściami z pracy. To sprawiło, że znów trzeba było rozpoczynać rekrutacje i starać się przyciągnąć nowego pracownika nie tylko wyższym wynagrodzeniem, lecz także kulturą organizacyjną, benefitami czy lokalizacją albo postawić na poszukiwanie kandydatów poza granicami kraju.
Przyspieszona transformacja cyfrowa, „wielka rezygnacja” i wypalenie zawodowe to kluczowe trendy, które zdominowały rynek pracy IT w 2021 roku. W efekcie zaobserwowano znaczący wzrost wakatów i tym samym zwiększenie luki w zatrudnieniu w branży technologicznej. Na No Fluff Jobs w roku 2021 opublikowano rekordowe w skali polskich job boardów IT 90 994 ogłoszenia. To aż o 236% więcej ofert w stosunku do roku wcześniejszego.
Główne branże reprezentowane przez pracodawców to:
- INFORMATION TECHNOLOGY & SERVICES (31,3%)
- SOFTWARE HOUSE (11,23%)
- OUTSOURCING (4,93%)
- RECRUITING (4,54%)
- FINTECH (3,46%)
- E-COMMERCE (2,84%)
Za nami kolejny rok wzrostów w zakresie wynagrodzeń w IT, choć już nie tak spektakularnych, jak w poprzednich latach.
Mediana minimalnych widełek proponowanych przez pracodawców na No Fluff Jobs w 2021 roku wzrosła o 8,33% w stosunku do wcześniejszego roku i wyniosła 13 tys. PLN netto. Możemy tu mówić o nieco spowolnionym wzroście, bo w 2020 ten wskaźnik wyniósł aż 20% (w stosunku do 2019).
Mediana maksymalnych widełek w 2021 wyniosła z kolei 18,4 tys. PLN netto, co oznacza, że wzrosła o 9,5% w stosunku do 2020 roku. Był to większy wzrost niż w okresie 2019-2020 (8,33%), a spowodowany był zwłaszcza zwiększoną potrzebą zatrudnienia bardziej doświadczonych specjalistów IT.
Tak więc porównując poprzednie lata, wzrost wynagrodzeń wyglądał następująco:
- 2019 - od 10.000 do 15.500 tys. zł
- 2020 - od 12.000 do 16.800 tys. zł
- 2021 - od 13.000 do 18.400 tys. zł
(Kwoty netto PLN ogółem. Wskazane kwoty to mediany dolnych i górnych widełek wynagrodzeń podawanych w ofertach pracy.)
Backendowcy poszukiwani. Kategorie nietechniczne zyskują na zainteresowaniu.
Specjaliści od Backendu w ubiegłym roku tradycyjnie byli tymi, których poszukiwano najczęściej, a ogłoszeń do nich kierowanych było aż o ponad 160% więcej niż w roku 2020. Trudno się dziwić, skoro w Europie Środkowo-Wschodniej reprezentujący tę dziedzinę stanowią 23% całej branży. Na kolejnych miejscach znalazły się Frontend i Fullstack (te trzy łącznie odpowiadały za 54,5% wszystkich ofert), ale ogłoszeń dotyczących Backendu było ponad 2 razy więcej niż dwóch pozostałych kategorii razem wziętych.
Analizując wynagrodzenia per kategoria na umowie B2B, w 2021 roku najwyższe zarobki oferowano specjalizującym się w Security, DevOps, Big Data oraz Business Intelligence.
To tylko potwierdza, że IT ciągle ewoluuje w stronę specjalizacji niewymagających pisania rozbudowanego kodu (lub w ogóle: niepisania kodu), które wynagradzane są często podobnie lub nawet lepiej niż specjalizacje developerskie.
Pracujący w branży w kategorii:
- Security mogli liczyć na pensje w przedziale 18,5–25 tys. PLN netto (+VAT),
- Specjalistom DevOps oferowano 16,8–23,5 tys. PLN netto (+VAT),
- W Big Data zarobki oscylowały w granicach 16–22 tys. PLN netto (+VAT),
- Fachowcy z Business Intelligence otrzymywali między 15,1 a 21 tys. PLN netto (+VAT).
To był rok pracy zdalnej, która po raz pierwszy w 7-letniej historii No Fluff Jobs trafiła na szczyt w zestawieniu: lokalizacje w ofertach pracy. Nic dziwnego, bo ogłoszeń z oznaczeniem „Remote” było aż o 260% więcej niż w 2020 roku. Zresztą szybki rzut oka na aktualne oferty pracy niestacjonarnej pozwala zorientować się, z jak dużym udziałem mamy do czynienia.
Specjaliści IT cenią sobie pracę z dowolnego miejsca, co miało odzwierciedlenie w kierowanych do nich ofertach pracy w roku 2021. Ogłoszenia z pracą zdalną stanowiły już niemal 1/3 wszystkich ofert, znacznie wyprzedzając drugą w klasyfikacji Warszawę (23,2 proc. udziału). W ubiegłym roku kolejność była odwrotna (stolica 28,9 proc. w porównaniu z 23,9 proc. ofert zdalnych).
Przytoczone wyżej informacje stanowią okienko na świat branży IT i najważniejszych zjawisk, które zaszły w niej w ciągu ubiegłego roku. Technologiczna rewolucja to temat, przed którym nie uciekniemy, więc może warto się w go zagłębić?
Jeśli interesuje Cię branża IT oraz chcesz dowiedzieć się więcej o m.in. najpopularniejszych ofertach pracy i wymaganiach, poziomie doświadczenia w ofertach i wynagrodzeniu, zachęcamy do pobrania darmowego raportu na stronie:
https://nofluffjobs.com/insights/raport-rynek-pracy-it-2021/