Biuro Karier UKW

Aktualności

Popandemiczny rynek pracy

12.07.2022

Popandemiczny rynek pracy

 

W czasach popandemicznych firmy z wielu branż znów zaczęły rekrutować pracowników. W wielu sektorach jest znaczny deficyt na specjalistów. Nic dziwnego, że pracodawcy starają się przekonać do swojej oferty dodatkowymi korzyściami.

 

Dostęp do prywatnej opieki medycznej

Niewątpliwie jednym z najczęściej pojawiających się benefitów jest dostęp do prywatnej opieki medycznej. Firmy proponują potencjalnym kandydatom różne pakiety z tego zakresu. W ramach tej pozapłacowej korzyści pracownicy mogą korzystać z pomocy specjalistów bez dodatkowych opłat. Na popularnych portalach z ogłoszeniami szybko znajdziesz wiele przykładowych propozycji zatrudnienia z uwzględnieniem dostępu do prywatnej opieki medycznej.

 

Dopłaty do kursów i szkoleń

Wśród potencjalnych pracowników dużym zainteresowaniem cieszą się także benefity dotyczące kursów i szkoleń. Należy podkreślić, że również sami pracodawcy chętnie decydują się na zaproponowanie tego typu korzyści pozapłacowych. Oferując darmowe szkolenia, w rzeczywistości inwestują w zatrudnione osoby, umożliwiając im zdobywanie nowych kompetencji. Pracownicy są zainteresowani nawet kursami z dopłatą i chętnie korzystają z możliwości wykupienia ich po niższej cenie.

 

Karnety sportowe

Dość popularnym benefitem są również karnety sportowe. Obecnie pojawiają się one w wielu ogłoszeniach – zazwyczaj wraz z innymi pozapłacowymi korzyściami. Niektórzy pracodawcy wychodzą naprzeciw potrzebom potencjalnych pracowników i opcjonalnie proponują karnety również na inne formy aktywności.

 

 

Coraz większa popularność pracy zdalnej

 

W czasie pandemii koronawirusa bardzo wiele firm przeszło w tryb home office. Dla wielu pracowników była to zupełnie nowa sytuacja, z którą musieli się zmierzyć. Obecnie wciąż pracodawcy niejednokrotnie proponują zatrudnionym osobom zdalny tryb wykonywania obowiązków zawodowych.

 

Czy pracownicy lubią tryb zdalny?

Wiele osób właśnie podczas pandemii koronawirusa po razy pierwszy zdalnie wykonywało obowiązki zawodowe. Ten tryb świetnie przyjął się w różnych branżach. Pracodawcy podkreślają, że pracownicy szybko przyzwyczaili się do home office, doceniając jego zalety. Przede wszystkim kluczowym atutem była możliwość realizowania powierzonych zadań w domowym zaciszu, bez konieczności tracenia czasu na dojazdy do miejsca pracy. Wielu pracowników z powodzeniem zaczęło łączyć zobowiązania zawodowe z życiem prywatnym. Organizacja dnia stała się znacznie łatwiejsza, co wpłynęło na efektywność pracy.

 

W jakich branżach tryb zdalny jest powszechny?

W IT home office wciąż jest bardzo popularny. Najlepszym dowodem są na to aktualne oferty zatrudnienia z uwzględnieniem trybu zdalnego lub opcji pracy hybrydowej. Home office pojawia się także między innymi w branży związanej z usługami księgowymi, bankowością lub też w marketingu oraz grafice.

 

Jak znaleźć oferty pracy w home office?

Interesuje Cię zdobycie posady w trybie home office? Największy wybór tego typu propozycji czeka na Ciebie w sieci. W Internecie bez trudu znajdziesz dla siebie wiele atrakcyjnych ofert z różnych sektorów gospodarki. Możesz wyselekcjonować wyłącznie ogłoszenia z uwzględnieniem zdalnego trybu pracy.

 

 

Nowoczesne formy rekrutacji w czasach popandemicznych

 

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na cały rynek pracy, w tym również na procesy rekrutacyjne. Już od jakiegoś czasu w wielu firmach są wykorzystywane automatyczne rozwiązania, dzięki którym szybko zostają wyselekcjonowani kandydaci na dane stanowisko.

 

Rozmowa rekrutacyjna z chatbotem – o czym należy pamiętać?

W rozmowach kwalifikacyjnych coraz częściej są wykorzystywane tak zwane chatboty. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię praca w branży IT, czy też szukasz zatrudnienia w sektorze zupełnie niezwiązanym z nowoczesnymi technologiami, możesz natknąć się na tę formę wstępnej rekrutacji. W rozmowie z chatbotem sprawdzane są podstawowe informacje na temat kandydata. Wielu specjalistów podkreśla, że podczas tego swoistego dialogu ze zautomatyzowanym systemem warto używać słów kluczowych, które kojarzą się z daną branżą. Chatboty świetnie sprawdzają się podczas pierwszych selekcji i znacznie usprawniają cały proces rekrutacyjny.

 

Sprawdzanie umiejętności praktycznych online

Nowoczesne rozwiązania są także wykorzystywane do sprawdzania praktycznych umiejętności potencjalnych kandydatów. W tym przypadku osoby ubiegające się o dane stanowisko otrzymują do wykonania konkretne zadanie, które ma zweryfikować określone kompetencje. Tego typu systemy, podobnie jak chatboty, doskonale sprawdzają się w swojej roli.

 

Wideo rozmowa rekrutacyjna – jak się przygotować?

Czeka Cię rozmowa rekrutacyjna online? Pamiętaj, że od tego, jak wypadniesz, zależy zdobycie wymarzonej posady. Nie oczekuj, że zdalna rozmowa okaże się łatwiejsza od standardowej – w rzeczywistości musisz się do niej przygotować tak samo, jak do normalnego spotkania z rekruterem.

 

Czy wideo rozmowa rekrutacyjna jest mniej formalna?

W dzisiejszych czasach oferty pracy coraz częściej uwzględniają informację o zdalnym przeprowadzaniu rozmowy rekrutacyjnej. Wiele osób uważa, że spotkanie z rekruterem online jest mniej formalne od zwykłej rozmowy. Jak to wygląda w praktyce? Potencjalny kandydat nie powinien ulegać temu złudnemu wrażeniu. Przede wszystkim należy pamiętać o schludnej, eleganckiej stylizacji. Chociaż w kadrze nie będzie widać całego stroju, warto postawić na sprawdzoną klasykę w postaci koszuli i marynarki. Musisz wiedzieć, że kamera obejmuje również przestrzeń wokół Ciebie i za Tobą. Najlepiej zadbaj o neutralne tło – usiądź na tle zamkniętych drzwi lub pustej ściany. Dodatkowe elementy widoczne w kadrze mogą rozpraszać rozmówcę – jeśli siedzisz przy biurku, zadbaj o to, aby nic nie znajdowało się na blacie.

 

Jak przygotować się do zdalnej rozmowy rekrutacyjnej?

Tak jak w przypadku standardowej rozmowy rekrutacyjnej, przed spotkaniem online warto przećwiczyć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Koniecznie należy także poznać jak najwięcej informacji na temat danej firmy. Warto zastanowić się, które umiejętności okażą się szczególnie przydatne na aplikowanym stanowisku i przekonać rekrutera, że masz niezbędne kompetencje. Koniecznie musisz również zadbać o odpowiedni stan urządzeń i technologii, z pomocą których będziesz łączył się z daną firmą – dzięki temu uda Ci się zapobiec nieprzewidzianym problemom technicznym.

 

 

Zawody przyszłości w czasach popandemicznych

 

Zastanawiasz się, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na współczesny rynek pracy? Obecnie mamy do czynienia z dużym deficytem na przedstawicieli niektórych branż. Prognozuje się, że są to zawody przyszłości w naszym kraju. Poznaj trzy główne profesje, na które już teraz widać coraz większy popyt.

 

Specjalista IT

Już od jakiegoś czasu w ogłoszeniach coraz częściej pojawiały się oferty pracy dla specjalistów IT. Przyjmuje się, że niebawem programiści, analitycy danych czy osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem będą należeć do głównych zawodów deficytowych. Zapotrzebowanie na specjalistów IT najszybciej sprawdzisz na portalach z ogłoszeniami. W wielu przypadkach zatrudnienie jest oferowane osobom bez doświadczenia zawodowego, co najlepiej świadczy o dużym zapotrzebowaniu. Do grona zawodów przyszłości należy zaliczyć głównie programistów, analityków danych i architektów IT.

 

Biotechnolog

Na rynku jest także coraz większe zapotrzebowanie na biotechnologów. Warto podkreślić, że w przypadku tej profesji konkurencja jest znikoma, co wiąże się z dużym popytem. Osoby kończące studia na kierunku biotechnologicznym lub pokrewnym niemal od razu znajdują dla siebie dobrze płatną posadę.

 

Inżynier elektrotechnologii

Zawodem przyszłości jest także określany inżynier elektrotechnologii. Osoba na tym stanowisku zajmuje się między innymi instalacjami elektrotechnicznymi i elektronicznymi. Może także pracować przy inżynierii oprzyrządowania lub sieciach telekomunikacyjnych. Przyjmuje się, że już niedługo zatrudnienie w tej branży będzie wyższe prawie o 40%.

 

 

Zmiana branży w czasach popandemicznych – postaw na IT

 

Pandemia znacząco wpłynęła na rynek pracy i zweryfikowała, które zawody można określić jako deficytowe. Jeśli szukasz intratnej posady w czasach popandemicznych i chcesz zmienić branżę, najlepiej postaw na IT. W sektorze nowoczesnych technologii wciąż jest duże zapotrzebowanie na pracowników.

 

Gdzie szukać ofert pracy w IT?

Znamiennym dowodem dużego zapotrzebowania na specjalistów IT w czasach popandemicznych jest wzrastająca liczba ofert pracy. Na pewno będziesz zaskoczony ilością ofert dedykowanym zarówno specjalistom, jak i osobom początkującym. Obecnie nawet juniorzy nie mają problemu z szybkim znalezieniem pracy w IT, co wiąże się z rosnącym popytem na osoby związane z sektorem nowoczesnych technologii.

 

Jak rozpocząć karierę w branży IT?

Chcesz budować swoją karierę zawodową w IT? Obecnie dla pracodawców priorytetem są konkretne umiejętności kandydatów. Nie musisz mieć informatycznego wykształcenia, chociaż niewątpliwie może być ono dodatkowym atutem. Wystarczy jednak ukończony kurs lub szkolenie, jeśli nauczyłeś się na nim obsługi konkretnej technologii. W czasach popandemicznych pracodawcy poszukują przede wszystkim kandydatów z dobrą znajomością języków programowania, takich jak Python, Java, JavaScript, .NET czy C++. Niezależnie od ukończonego przez Ciebie kierunku studiów, możesz zdecydować się na przykład na intensywny kurs z programowania typu bootcamp, aby szybko zdobyć niezbędne umiejętności.

 

Jakich specjalistów szukają pracodawcy?

W czasach popandemicznych największą szansę na szybkie zdobycie posady w IT mają przede wszystkim programiści. Poszukiwani są między innymi front-end developerzy oraz fullstack developerzy. Rynek pracy jest także otwarty na specjalistów zajmujących się analizą danych. Wzrasta też zapotrzebowanie na osoby specjalizujące się wdrażaniem środowisk chmurowych oraz związane z bezpieczeństwem IT.

 

 

Duży popyt na kurierów w czasach popandemicznych

 

W czasach popandemicznych wciąż wzrasta zapotrzebowanie na usługi kurierskie. Co za tym idzie, osoby pracujące na stanowisku doręczyciela przesyłek nie mogą narzekać na brak intratnych ofert pracy. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tej profesji i zastanowić się, kto najlepiej sprawdzi się w zawodzie.

 

Oferty pracy dla kurierów

Pracodawcy zatrudniają kandydatów głównie na pełen etat a praca kuriera często wiąże się z nienormowanym trybem pracy. Osoby na tym stanowisku nierzadko muszą pracować do późnych godzin wieczornych, szczególnie jeśli w danym dniu mają do doręczenia większą ilość paczek.

 

Kto może pracować jako kurier?

Na stanowisku kuriera nie jest wymagane posiadanie wyższego wykształcenia. Co więcej, pracodawcy chętnie przyjmują do pracy także osoby bez doświadczenia na podobnym stanowisku. Ponieważ kurierzy zazwyczaj dowożą paczki samochodami dostawczymi, wymagane jest posiadanie ważnego prawa jazdy na tę grupę samochodów. Za kwestię istotną w zawodzie kuriera należy też uznać dobrą znajomość topografii terenu. Kurier powinien wiedzieć, jak wybrać optymalne trasy do dostarczenia przesyłek.

 

Jakie cechy są kluczowe w zawodzie kuriera?

Niewątpliwie w tej profesji bardzo ważne są wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne. Dobry doręczyciel przesyłek nie powinien mieć problemu z efektywnym zaplanowaniem trasy. W tym zawodzie istotne są również zdolności komunikacyjne – kurierzy mają ciągły kontakt z odbiorcami przesyłek. W tej profesji ważne jest także poczucie odpowiedzialności. Dostarczyciel paczek musi dbać o przewiezienie przesyłek w nienaruszonym stanie. Ponadto, odpowiada także za pieniądze otrzymane od odbiorców z tytułu pobrań.

 

 

 

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem Pracuj.pl.