Biuro Karier UKW

Aktualności

5 rzeczy, których nie należy pisać w CV - pracuj.pl

21.02.2020

pracuj.pl

 

5 rzeczy, których nie należy pisać w CV

Przygotowując CV, zwróć szczególną uwagę na podanie informacji dotyczących Twoich umiejętności oraz zajmowanych stanowisk i wykonywanych obowiązków. Pomiń szczegółowe dane osobiste czy nazwiska poprzednich pracodawców. Możesz zrezygnować również z przedstawiania swoich oczekiwań – o tym porozmawiasz na spotkaniu rekrutacyjnym.


1.    Szczegółowe informacje osobiste
W życiorysie warto skupić się wyłącznie na przydatnych informacjach, takich jak: dane kontaktowe i adres do korespondencji. Przyszły pracodawca nie będzie zainteresowany czytaniem o statusie cywilnym, obywatelstwie czy nazwisku panieńskim. Obecnie odchodzi się również od podawania miejsca urodzenia.


2.    Zawyżanie umiejętności językowych
Znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego jest ceniona przez pracodawców. Jeśli potrafisz posługiwać się językiem obcym, z pewnością będzie to dodatkowy atut i warto się nim pochwalić. Pamiętaj jednak o tym, aby nie zawyżać swoich kompetencji. Jeśli znasz angielski w stopniu podstawowym, nie pisz, że jest to poziom średniozaawansowany. Komunikowanie się w języku obcym zostanie z pewnością zweryfikowane w kolejnych etapach rekrutacji.


3.    Zbyt drobiazgowe opisy obowiązków zawodowych
Szczegółowe przedstawianie obowiązków wykonywanych na poprzednich stanowiskach spowoduje nagromadzenie informacji, co niekorzystnie wpłynie na przejrzystość dokumentu. Wystarczy wypunktować kluczowe i konkretne opisy, aby pracodawca miał pogląd na nasze doświadczenie i osiągnięcia.


4.    Nazwiska poprzednich przełożonych
W CV nie zamieszczamy danych poprzednich kierowników – podajemy wyłącznie nazwy firm, w których byliśmy zatrudnieni wraz z okresem zatrudnienia. Na rozmowę kwalifikacyjną można zabrać referencje i pokazać je rekruterom. Gdy wyrażą chęć, będą mogli skontaktować się z poprzednim przełożonym.


5.    Własne oczekiwania wobec potencjalnego pracodawcy
CV przedstawia historię Twojego rozwoju zawodowego. Na jego podstawie rekruter może ocenić, czy spełniasz kluczowe wymagania i czy firma odniesie korzyści, zatrudniając właśnie Ciebie. Warto skupić się zatem na tym, co masz do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy. Temat oczekiwań na pewno zostanie poruszony na rozmowie.


Przeczytaj również, jak poprawnie napisać wypowiedzenie umowy o pracę: porady.pracuj.pl/z-zycia-pracownika/jak-napisac-wypowiedzenie-umowy-o-prace

Pobierz pliki